Zbliża się kolejna rocznica pseudouroczystości z okazji pseudorocznicy mitycznej „bitwy” pod Gruszką w powiecie koneckim. Znów media sprzyjające ugrupowaniom postkomunistycznym wzniecają zainteresowanie wydarzeniem, które już dawno powinno wylądować na śmietniku historii. Dlatego przypominam mój artykuł o fałszywej legendzie Gruszki.
Kategoria: Aktualności
80. rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”
W roku 2023 przypada 80. rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Oddział dowodzony przez legendarnego cichociemnego por. Jana Piwnika „Ponurego” działał od czerwca 1943 r. do marca 1944 r. Ślady walk Zgrupowań można znaleźć w północnej części dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. Ale to nie tylko potyczki i wojenna działalność oddziału „Kedywu” Armii Krajowej. To także…
Na szlaku „Jędrusiów”, drogami żołnierzy „Ponurego”
Na szlaku „Jędrusiów”, drogami żołnierzy „Ponurego”. Podobieństwa i różnice w modelach funkcjonowania Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” i Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” – to tytuł debaty historycznej, na którą zaprasza Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach z okazji 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Przez „Żelazną Kurtynę”
„Przez „Żelazną Kurtynę” to czwarty odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”, którego premiera odbyła się 22 stycznia 2023 na kanale IPNtv. W rozmowie z dr. Jędrzejem Lipskim miałem okazję przedstawić powojenne losy żołnierzy najsilniejszej i najsprawniejszej zorganizowanej armii podziemnej w czasie wojny w Europie – Armii Krajowej.
Weterani AK z Gór Świętokrzyskich na zachodnim pograniczu
Na koniec 2022 roku pojawiła się na rynku wydawniczym ciekawa praca zbiorowa Konflikt – stabilizacja – asymilacja? Konsekwencje migracji w życiu mieszkańców Dolnego Śląska po 1945 roku. Ujęcie komparatystyczne
Waldemar Szwiec „Robot” – wystawa
Z nieukrywaną satysfakcją zapraszam Państwa na wernisaż wystawy poświęconej jednemu z najaktywniejszych cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej – ppor. Waldemarowi Szwiecowi, który znany jest także ze swego nietypowego wojennego pseudonimu „Robot”.
A droga była niełatwa – zaproszenie na promocję
Wydawcy VI tomu Serii Świętokrzyskiej „Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy” zapraszają na promocję książki ks. Henryk Peszko, „A droga była niełatwa…”. Wspomnienia kieleckiego duchownego z lat 1910–1955.
Jan Piwnik „Ponury” – wystawa elementarna
W lutym 2022 r. miałem przyjemność współpracować przy biograficznej wystawie elementarnej, którą przygotowałem wspólnie z pracownikami Referatu Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach. Prezentuje postać płk. Jana Piwnika „Ponurego”.
Z Sulisławic do Ameryki
Nakładem Archiwum Państwowego w Kielcach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach ukazał się tom poświęcony podsandomierskiej wsi Sulisławice. W tomie tym miałem okazję opublikować artykuł poświęcony znanemu i uznanemu badaczowi dziejów Armii Krajowej, autorowi…
Robot. Niezwykła historia…
Gdy kończą się wakacje, zawsze wspominam akcję II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” na powiatowe miasto Końskie. Brawurowo przeprowadzona operacja, w której wzięło udział zaledwie 64 żołnierzy Armii Krajowej do dzisiaj stanowi powód dumy dla mieszkańców miasta, które Niemcy okrzyknęli mianem „Banditenstadt”.