Mit „bitwy” pod Gruszką należy wreszcie odczarować!

Zbliża się kolejna rocznica pseudouroczystości z okazji pseudorocznicy mitycznej „bitwy” pod Gruszką w powiecie koneckim. Znów media sprzyjające ugrupowaniom postkomunistycznym wzniecają zainteresowanie wydarzeniem, które już dawno powinno wylądować na śmietniku historii. Dlatego przypominam mój artykuł o fałszywej legendzie Gruszki.

80. rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”

W roku 2023 przypada 80. rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Oddział dowodzony przez legendarnego cichociemnego por. Jana Piwnika „Ponurego” działał od czerwca 1943 r. do marca 1944 r. Ślady walk Zgrupowań można znaleźć w północnej części dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. Ale to nie tylko potyczki i wojenna działalność oddziału „Kedywu” Armii Krajowej. To także…

Na szlaku „Jędrusiów”, drogami żołnierzy „Ponurego”

Na szlaku „Jędrusiów”, drogami żołnierzy „Ponurego”. Podobieństwa i różnice w modelach funkcjonowania Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” i Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” – to tytuł debaty historycznej, na którą zaprasza Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach z okazji 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Robot. Niezwykła historia…

Gdy kończą się wakacje, zawsze wspominam akcję II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” na powiatowe miasto Końskie. Brawurowo przeprowadzona operacja, w której wzięło udział zaledwie 64 żołnierzy Armii Krajowej do dzisiaj stanowi powód dumy dla mieszkańców miasta, które Niemcy okrzyknęli mianem „Banditenstadt”.