Zbliża się kolejna rocznica pseudouroczystości z okazji pseudorocznicy mitycznej „bitwy” pod Gruszką w powiecie koneckim. Znów media sprzyjające ugrupowaniom postkomunistycznym wzniecają zainteresowanie wydarzeniem, które już dawno powinno wylądować na śmietniku historii. Dlatego przypominam mój artykuł o fałszywej legendzie Gruszki.
Kategoria: Wydarzenia
80. rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”
W roku 2023 przypada 80. rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Oddział dowodzony przez legendarnego cichociemnego por. Jana Piwnika „Ponurego” działał od czerwca 1943 r. do marca 1944 r. Ślady walk Zgrupowań można znaleźć w północnej części dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. Ale to nie tylko potyczki i wojenna działalność oddziału „Kedywu” Armii Krajowej. To także…
Na szlaku „Jędrusiów”, drogami żołnierzy „Ponurego”
Na szlaku „Jędrusiów”, drogami żołnierzy „Ponurego”. Podobieństwa i różnice w modelach funkcjonowania Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” i Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” – to tytuł debaty historycznej, na którą zaprasza Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach z okazji 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Waldemar Szwiec „Robot” – wystawa
Z nieukrywaną satysfakcją zapraszam Państwa na wernisaż wystawy poświęconej jednemu z najaktywniejszych cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej – ppor. Waldemarowi Szwiecowi, który znany jest także ze swego nietypowego wojennego pseudonimu „Robot”.
A droga była niełatwa – zaproszenie na promocję
Wydawcy VI tomu Serii Świętokrzyskiej „Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy” zapraszają na promocję książki ks. Henryk Peszko, „A droga była niełatwa…”. Wspomnienia kieleckiego duchownego z lat 1910–1955.
Z Sulisławic do Ameryki
Nakładem Archiwum Państwowego w Kielcach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach ukazał się tom poświęcony podsandomierskiej wsi Sulisławice. W tomie tym miałem okazję opublikować artykuł poświęcony znanemu i uznanemu badaczowi dziejów Armii Krajowej, autorowi…
Tradycja powstania styczniowego w działalności żołnierzy Armii Krajowej
Dzisiaj – 22 stycznia – przypada 159. rocznica wybuchu powstania styczniowego, powstania narodowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Ten wielki zryw i walka o odzyskanie przez Polskę niepodległości na kolejnych wiele lat stał się punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń Polaków. Dlatego warto przypomnieć, jak zapatrywali się na to ważne wydarzenie spadkobiercy powstańców – żołnierze Armii Krajowej.
Ppłk Michał Mandziara „Siwy” (1911–1997)
Ppłk Michał Mandziara „Siwy” (1911–1997) w czasie II wojny światowej pełnił m.in. funkcję szefa sztabu 2 Dywizji Piechoty Legionów AK. Po wojnie przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Krzyża Armii Krajowej.
Nieplanowany sukces
26 sierpnia 1943 r. pod Ożarowem zginął jeden z sześciu niemieckich generałów zabitych przez Polaków podczas II wojny światowej! Dzisiaj mówi się o „akcji na generała”, o „zasadzce na generała”. Tymczasem zdarzenie to wyglądało zgoła inaczej.
Konecki Wrzesień 2021
Chciałbym Państwa zaprosić na obchody „Koneckiego Września”, przed laty ważnej dla mieszkańców Końskich i Ziemi Koneckiej uroczystości. „Konecki Wrzesień” obchodzony jest od 1984 r. nie w rocznicę wybuchu II wojny światowej, a z powodu…