Krzyż Armii Krajowej

W 22. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 1966 r. w Londynie były dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski „Bór” „dla upamiętnienia wysiłku żołnierza Polski Podziemnej w latach 1939–1945” ustanowił Krzyż Armii Krajowej.

Krzyż Armii Krajowej nie znajdował się w precedencji odznaczeń PRL. Według prawa obowiązującego w Polsce nie był uznawany jako odznaczenie państwowe. Pomimo tego był niezwykle cennym potwierdzeniem i udokumentowaniem czynu zbrojnego żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Był emanacją władzy zwierzchniej Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Był również konkurencyjnym odznaczeniem do Krzyża Partyzanckiego nadawanego w Polsce „ludowej” wszystkim uczestnikom „ruchu oporu”.

Od chwili ustanowienia odznaczenia przyznano ok. 50 000 Krzyży AK w Londynie i kolejne kilka tysięcy w Polsce w latach 1992–1999. Moim celem jest odtworzenie listy odznaczonych. Będę zobowiązany za pomoc z Państwa strony. Interesują mnie fotokopie wszystkich odnalezionych legitymacji, by zewidencjonować numer, datę nadania, dane osobowe odznaczonego. Proszę o kontakt bezpośrednio na adres e-mail.

Przywrócimy wspólnie pamięć o tysiącach żołnierzy Armii Krajowej!