Konecki Wrzesień 2021

Chciałbym Państwa zaprosić na obchody „Koneckiego Września”, przed laty ważnej dla mieszkańców Końskich i Ziemi Koneckiej uroczystości. „Konecki Wrzesień” obchodzony jest od 1984 r. nie w rocznicę wybuchu II wojny światowej, a z powodu wojskowego sukcesu – zdobycia Końskich nocą 31 sierpnia / 1 września 1943 r. przez II Zgrupowanie Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. 64 żołnierzy AK zajęło na dwie godziny garnizon liczący ponad 1800 żołnierzy i funkcjonariuszy III Rzeszy.

Jest co przypominać, jest o czym mówić. Tymczasem tegoroczne uroczystości to zaledwie szkielet programu obchodów z poprzednich lat. Wiem, że odeszli uczestnicy wydarzeń z 1943 r. Kombatantów Armii Krajowej jak na lekarstwo. Nieliczne „żywe pomniki historii” tylko już swoją obecnością świadczą o minionej wojnie. I może dlatego uroczystości powinny nieść ze sobą element edukacyjny, który przypominać będzie o „robotowcach”, a także o tych wszystkich, którzy zmarli lub zginęli w latach II wojny światowej za Ojczyznę. Czegoś w tym roku zabrakło. Mimo wszystko zamierzam być w Końskich.

Program obchodów:

4 września (sobota)
15.30 – zbiórka uczestników na parkingu obok cmentarza przy ul. Browarnej w Końskich
15.45 – przemarsz kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod Pomnik Partyzantom
16.00 – Apel Poległych

5 września (niedziela)
9.30 – Msza święta w kolegiacie pw. św. Mikołaja w Końskich
10.30 – montaż słowno-muzyczny „Wolność to dar” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dziebałtowie
17.00 – koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza na Scenie Letniej w Parku Miejskim w Końskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *